Huby v Medvedej štôlni

Doručené vzorky z Medvedej štôlne sa bohužiaľ transportom trochu poničili, ale na menšom z nich som objavila ešte zachované „resupinatné plodnice“ (plodnica je bez nohy, celou plochou klobúku rozprestretá a pritisnutá k podkladu). 

Vzhľadom k uzavretiu vzorky vo vrecúšku došlo k sekundárnemu rastu saprotrófnej huby (prijímajú živiny z odumretého organického materiálu) rodu Penicillium. Rozhodne si však nemyslím, že by v podzemí mohla táto huba tak mohutne narásť. Prítomnosť spór v podzemí je však bežná a po uzavretí vzorky do vrecúška (zachovanie vhodnej vlhkosti) spolu s vyššou teplotou ako v bani, viedlo k mohutnému nárastu huby. 

Čo sa týka vlastnej huby z bane, tvoriacu „resupinatné plodnice“ (plodnica bez nohy), veľmi mi pripomína huby v Bozkovských dolomitových jaskyniach (priložené fotografie). Ide o drevokaznú hubu, ktorá v Bozkovských jaskyniach neustále obnovuje svoj rast, narastá na stenách jaskyne, napriek tomu, že ju pravidelne ničia postrekom „Savo“. Ako náhle je niekde v dosahu drevo, napr. stará výdreva, má stále dostatok živín a bude rásť. Presne to isté je na Bozkove, taktiež sa vyskytuje na stene a ďaleko od viditeľného výskytu dreva. Odporučila by som narastené plodnice mechanicky odstrániť a postriekať „Savom“ - je to síce drastické, ale nič účinnejšie zatiaľ nie je. 

Ja osobne som proti takýmto drastickým zásahom v jaskyniach a inom podzemí, pretože to vždy naruší prirodzenú rovnováhu, ale v sprístupnených jaskyniach alebo baniach sa bez určitej sanácie asi neobídeme, tak aby sa prehliadky mohli bez problémov vykonávať. 

Pre likvidáciu by to bolo potrebné nastriekať a nechať zavreté niekoľko dní a potom obnoviť prevádzku. Ešte je možnosť použiť peroxid vodíka (publikovali to Faimon J., Štelcl J. a kol.), ktorý sa časom rozloží na vodu a kyslík - ale pracovnici zo správy jaskýň ČR majú skúsenosť, že to moc nepomáha a pre ničenie húb v jaskyniach stále používajú chlórnany (NaClO - sodná soľ kyseliny chlórnej, Savo). Skúste to zatiaľ odstrániť mechanicky a jednorazový postrek na najviac zasiahnutom mieste, ale v banských štôlňach býva veľa starého dreva a asi sa húb nezbavíte. 

Pokiaľ by sa vám na v bani objavili nejaké ďalšie huby (zafarbené do modra, zelena, čierna a pod.), ozvite sa a dohodli by sme sa na ďalšom postupe. 

RNDr. Alena Nováková, CSc. 

Ústav půdní biologie AV ČR

Čo je nové